Koronawirus - O.W. Feniks
Standardy ochrony małoletnich - O.W. Feniks

Jastrzębia Góra i okolice

Klif i okolice

Jastrzębia Góra słynie z wysokiego klifowego brzegu (o wysokości dochodzącej do 33 m n.p.m.). W latach 1938-39 wybudowano tu wieżę wyciągową Światowid. Planowano wyposażyć ją w windę, która miała zwozić turystów z wysokiej skarpy na plażę i z powrotem. Wybuch II wojny światowej sprawił, że plany te udało się zrealizować dopiero w 1966 roku. Wieża działała zaledwie 5 lat, przewożąc rocznie ok. 60 tys. osób. Niszczące działanie morza podmywającego klif morski uniemożliwiło jej działalność – przechylająca się wieża przestała być użytkowana. W nocy z 6 na 7 stycznia 1982 roku runęła. Obecnie na piaszczystą, oczyszczoną z kamieni (wykorzystano je do umocnienia osuwającego się brzegu) plażę prowadzą strome, liczące ok. 300 stopni, schody. Szerokość plaży wynosi miejscami nawet 200 metrów. Ze względu na dużą liczbę turystów przebywających w sezonie letnim w Jastrzębiej Górze, wielu z nich korzysta z wyjątkowo szerokiej plaży należącej do pobliskiego Ostrowa. W 1984 roku w Jastrzębiej Górze wybudowano kościół pod wezwaniem św. Ignacego Loyoli. W kościele znajduje się zabytkowy, pochodzący z 1850 roku, obraz z podobizną patrona.

Gwiazda Północy

Najdalej wysunięty na północ punkt Polski znajduje się w Jastrzębiej Górze, niedaleko centrum miejscowości. Jego okolica jest oznaczona obeliskiem „Gwiazda Północy”. Sam obelisk jest ulokowany w umownym miejscu, otoczonym deptakiem, położonym dostępnie na klifie, nieco na południe od rzeczywistego punktu ekstremalnego, który znajduje się poniżej na plaży. Dawniej błędnie uważano, że najdalej wysuniętym na północ punktem był pobliski przylądek Rozewie.

Wąwóz Lisi Jar

W 1932 roku koło wejścia do liczącego ok. 350 metrów wąwozu Lisi Jar ustawiono obelisk, zwieńczony kulą z orłem wzbijającym się do lotu. Upamiętnia on miejsce lądowania króla Zygmunta III Wazy, powracającego wraz z armią z nieudanej wyprawy wojennej skierowanej przeciwko Szwecji. W 1939 roku okupanci hitlerowscy zniszczyli obelisk: orzeł został wywieziony w głąb Niemiec, tablicę pamiątkową przechowali mieszkańcy Jastrzębiej Góry. Rzeźba ponownie stanęła na swoim miejscu dopiero w 1995 roku.

Miły, spokojny i ciekawy nocleg nad Bałtykiem – to właśnie czeka na turystów w Jastrzębiej Górze! Serdecznie zapraszamy!

Pozostańmy w kontakcie!

Jastrzębia Góra 84-104
ul. Bukowa 7

tel. 58 674-95-37

tel. kom. +48 601 683 318
email: feniks_jastrzebia@wp.pl

Polityka Prywatności | Koronawirus